Sınavlarda Başarılı Olmanın Bazı Püf Noktaları


Her öğrencinin en belirgin hedefi başarılı olmaktır.Ancak çoğu öğrenci çalışmasına rağmen başarılı olamıyor. Aslında öğrencilerin çoğunun başarılı olması için gerekli olan  kaynağı var . Ama bu kaynaklar  bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında çok fazla kaynağa sahip olmak bir anlam ifade  etmiyor. Bu, şuna benziyor: bir yolculuğa çıkacaksınız,elinizde birçok harita var.  Ancak siz bu haritaları nasıl kullanacağınızı bilmiyorsunuz. Sanırım elinizdeki haritalar işinize yaramayacaktır.

İstediğiniz yere en kısa yoldan ulaşmanız için doğru haritayı bulup doğru bir şekilde kullanmanız sizi  hedefinize daha erken ulaştıracaktır. Bu nedenle öncelikle ne istediğinizi (hedefinizi) belirlemelisiniz. Daha sonra  sizi hedefinize en iyi ve kısa yoldan götürecek kaynakları belirlemelisiniz ve bu kaynakları nasıl ve ne zaman kullanacağınızı belirlemek için  mutlaka program yapmalısınız tabii ki sıra planladıklarınızı uygulamaya geliyor çünkü başarıyı istemek yetmiyor. Bunun için gerekli olan çabayı göstermelisiniz.

Yoksa hayal kırıklığı yaşarsınız.

Bir insan nasıl ki suyu düşünerek susuzluğunu gideremiyor ateşi düşünerek ısınamıyorsa siz de sadece başarıyı düşünerek başarılı olamazsınız. Çok çalışmak değil etkili çalışmak sizi hedefinize daha erken ulaştıracaktır ki bunun da yolu programlı çalışmaktan geçer.başrılı olmak için bir başka nokta da birinin size birşeyler öğretmesini beklemek yerine kendinizin öncelikle öğrenmeyi öğrenmenizdir.bir şeyi daha az çabayla daha yoğun gerçekleştirebilme yeteneğini {konsantrasyon} öğrenirseniz daha  az zamanda daha çok şeyi başarırsınız.ders çalışmak için sürekli ilham beklemeyin. Çünkü o ilham hiç gelmeyebilir. Zor da olsa ders başına geçin, öğrendikçe göreceksiniz ki motivasyonunuz kendiliğinden yükselmiş kendinizi en iyi hissetiğiniz saatlerde en zorlandığınız dersleri çalışın ve belli aralıklarla ders tekrarı yapmayı sakın unutmayın. Çünkü  belli aralıklarla tekrarlar yapmadığınız zaman  öğrendiğiniz bilgileri unutur ve yeniden öğrenmek zorunda kalırsınız.

Hiçbir derse karşı önyargılı davranmayın. Unutmayın, zor ders yoktur. Gerekli ilgi gösterilmemiş ders vardır.

Başarılı olmak için bu yıl bazı şeylerden vazgeçmelisiniz. Çünkü başarının gerçek ölçüsü nelere sahip olduğunuz değil,nelerden vazgeçebildiğinizdir. Büyük mutluluklara ulaşmak, küçük mutlulukları ertelemekten geçer.sabır, başarının temelidir. Hemen sonuca ulaşmayı beklerseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Attığınız toprakların boşuna değil elmasa ulaşmak için zorunlu olduğu gerçeğini kabul etmelisiniz. İlk kürekte kürek elmaslarla dolmuyor maalesef.

Olumlu düşünme, başarının olmazsa olmaz koşuludur, olumsuz düşünen kişi yumurtayı bütün halde kabuğuyla yutmuş adama benzer. Yumurtanın kırılacağı korkusuyla hareket edemez,civciv çıkacağı korkusuyla da hareketsiz duramaz. Önyargılarınızdan kurtulup olumlu düşünmeniz dileğiyle, başlayan sınav maratonunda  hepinize başarılar diliyorum…

ALINTIDIR..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s