ÖSYM yerleştirmesi sonrası göreve başlama veya başlamama hali


ÖSYM yerleştirmesi sonrası göreve başlama veya başlamama halinde uygulanacak yaptırımlar

ÖSYM’nin yaptığı yerleştirme sonrasında aday iki tercihle karşı karşıya kalacaktır. Ya yerleştirmesinin yapıldığı kamu kurumuna başvurarak atama işlemlerini başlatacaktır. Ya da hiç başvuru yapmayarak hareketsiz kalacaktır.

1- Aday, yerleştiği kamu kurumuna hiç başvurmaz ise ne olur?

Aday, kamu kurumuna yerleşmesine rağmen hiç başvuruda bulunmaz veya belgelerini vermez ise bu adaya ciddi bir müeyyide uygulanmaktadır. Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin Ek 2’nci maddesinde; “Bu yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılan merkezi yerleştirme sonucu B grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, daha sonraki personel alımları için yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamazlar” hükmüne yerilerek yerleştirilmesi yapılan adayların bir daha aynı puan türüyle yerleştirmelere katılamayacağı net bir şekilde ortaya konulmuştur. Bu nedenle yerleştirmesi yapılan adayların mutlaka istenen evrakı temin ederek atamasını yaptırması yararına olacaktır. Aksi takdirde yeni bir sınava kadar 4/B sözleşmeli pozisyonları haricinde yerleştirmelere müracaat etmeleri mümkün değildir.

2- Aday yerleştiği kuruma belgeleri verip işe başlamaz ise ne olur?

Aday, yerleştiği kamu kurumuna başvurarak, hangi belgelerin istendiğini öğrenir ve belgeleri kamu kurumuna verir. Kamu kurumu da, bu belgeler çerçevesinde atama onayı hazırlar. Belgelerin verilmesi ile atama süreci başlar ve atama onayının alınması ile de süreç tamamlanır. Kişi göreve başlamadığı sürece memur statüsüne giremez. Bu halde yani atama onayının çıkması sonrası durumunda kendisine tebligat yapılıp göreve başlaması istenilen ancak göreve başlamayanlar hakkında, 657 sayılı Kanun’un 63’üncü maddesinin 1’inci fıkrasında yer alan “Bir göreve ilk defa veya yeniden atananlardan belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın 62’nci maddedeki süre içinde işe başlamayanların atanmaları iptal edilir ve bunlar 1 yıl süreyle devlet memuru olarak istihdam edilemezler…” hüküm uygulanır. Buna göre, aday 1 yıl süre ile devlet memuru kadrosuna başvuru yapamayacaktır. Ancak, uygulamada bu hususun takibi mümkün değildir.

Göreve başlama ve aday memurluk

Bir kamu kurumuna memur olarak atanan kişinin ilk statüsü aday memurluktur.

Aday memurluk süresi 1 ila 2 yıl arasında değişmektedir

Aday memurluk süresinin ne kadar olacağı 657 sayılı Kanun’da düzenlenmiştir. Kanunun 54’üncü maddesinin ikinci fıkrasındaki düzenleme şu şekildedir:

“Aday olarak atanmış devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz.”

Bu hükme göre adaylık süresi 1 ile 2 yıl arasında değişebilmektedir. Kamu kurumlarının hangi süreyi uygulayacağı kendi takdirlerinde olan bir konudur. Adaylık süresinde KPSS sonuçlarına göre başka kurumlara yerleşenlerin daha önceki süreleri adaylık süresinin hesabında dikkate alınacaktır…

Yazının devamı için: http://yenisafak.com.tr/yazarlar/?t=08.08.2009&y=Ahmet_Unlu

2 defadan fazla istifa edememe hakkında bilgi;

Soru:

– ÖSYM’nin yaptığı yerleşme ile 657 tabii bir kadroya ataması yapılan ve göreve başlayıp “aday memur” iken usülüne uygun istifa eden biri ile, OSYMnin yaptığı yerleşme ile 657 tabii bir kadroya ataması yapılan ve kendisine 15 günlük işe

başlama tebliğsi yapılan ve görevine hiç başlamayan (atama onayı iptal edilen) bir kişinin durumları aynı mıdır ?

Yani yukarıdaki her iki durumda da “ADAY memur” istifa etmiş mi sayılıyor ?

– Bir memur 2 defadan fazla istifa (usülüne uygun istifa) ederse tekrar memur olamaz durumu “sınavsız geri dönüşleri” mi kapsar ?.

Yani bir kişi 657 ye tabii kadrodan 2 defadan fazla istifa (usülüne uygun istifa) etmiş olsun. ÖSYM nin 2012 yılında yapacağı KPSS sınavına girip aldığı yeterli puanla 657 ye tabii bir kuruma (istifa öncesi aynı yada farklı) atanmasında sakınca var mıdır ?

Cevap (DPB):

– Aday memurun istifası ile hiç göreve başlamayan kişi aynı değildir. Göreve başlamama durumu 657 sayılı Kanunun 62 ve 63 üncü maddelerinde düzenlemiştir.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=1.5.657&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0

– 3 defa istifa eden kişi KPSS ile olsa dahi hiçbir şartla bir daha 657 ye tabi devlet memuru olamaz.

Bilgilerinizi rica ederim.

Devlet Personel Başkanlığı Bilgi Edinme Birimi.

http://www.dpb.gov.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s