Çalışan memur KPSS ile yeni yerleştiği memur kadrosuna istifa edip geçemez


657 sayılı Kanunun 97. maddesinde istifa eden bir Devlet memurunun, yeniden 657’e tabi memur kadrosuna atamasının yapılabilmesi için, en az 6 ay beklenmesi gerektiği yönünde bir hüküm bulunmaktadır. Ancak bu hüküm, memur olarak çalışmakta olup da, KPSS tercih işlemlerine katılan bazı adaylarca yanlış değerlendirilmektedir. Bazı memurarkadaşlar, KPSS tercih işlemleri ile yeni bir memur kadrosuna atanmaya hakkazandığında, istifa edip 6 ay bekledikten sonra yerleşmiş olduğu memur kadrosuna atanabileceğini düşünmektedir.

SORU: Ben Mühendisim ve 2011/1 KPSS atamasıyla mühendislik dışı bir memuriyete yerleşirsem.
daha sonraki 2012 kpss puanıyla mühendislik bölümümle ilgili biryeri kazanmam halinde atamayapılırmı? istifa edip 6 ay beklemem mi lazım?
acil bir şekilde cevaplarsanız sevinirim.

CEVAP: Bilindiği üzere memur olarak çalışmayabaşlayanlar, yeniden KPSS’ye girebilmekte ve tercih işlemlerine katılabilmektedir.

Diğer taraftan da, KPSS tercih kılavuzunda 657’e tabi memur kadroları ile 399’a tabi sözleşmeli pozisyonlar yer almaktadır.

1- Memur olarak çalışan birinin yeniden bir memur kadrosuna yerleşmesi halinde, yeni kadroda göreve başlayabilmesi için çalıştığı kurumun onay vermesi (muvafakat) gerekmektedir. Bu bağlamda, onay alamayanlar (muvafakat) yeni memur kadrosunda göreve başlayamaz. Ancak bu durumda, onay vermeme işlemi 60 gün içinde dava edilebilir. Mahkeme hakimi her iki tarafın da görüşlerini alarak bir karar verecektir. Bu konudaki olumlu kararlar olduğu gibi olumsuız kararlar da çıkabilmektedir. Memurlar.net’te daha önce yayımlanmış olumlu karar için tıklayınız.

2- Memur olarak çalışan birinin yeniden bir memur kadrosuna yerleşmesi durumunda, memurun “istifa edeyim, 6 ay dışarda bekleyeyim, sonra atamam yapılır” şeklindeki düşüncesi tümüyle yanlıştır. Atamanın yapılması halinde en geç 15 gün içinde göreve başlamak kanunen zorunludur (657/62 ve 63. maddeler). Hiçbir kurum, 6 ay boyunca beklemez, zaten de bu şekilde bir geçiş yöntemi bulunmamaktadır.

3- Memur olarak çalışanlar, KPSS tercih kılavuzunda yer alan 399’a tabi sözleşmeli pozisyonları tercih etmesi halinde, geçiş için muvafakata yani kurumun onayına gerek yoktur. Direkt olarak memuriyetten istifa edip, sözleşmeli yeni göreve başlayabilirler.

KAYNAK: http://www.memurlar.net/haber/199346/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s